Szczegółowy program IV Krajowego Kongresu Współpracy Lokalnej już dostępny! Znamy już pełny program IV Krajowego Kongresu Współpracy Lokalnej, który odbędzie się w dniach 1–2 października 2026 r. pod hasłem „Praktyczne strategie
1 października 2026 (czwartek) 11:15-11:45 OTWARCIE KONGRESU (SALA PLENARNA) 11:45-13:00 (SALA PLENARNA)PANELTEMAT „Lokalna współpraca jako wybór strategiczny”W czasach niepewności to właśnie jakość relacji i zdolność do współdziałania coraz częściej decydują
Uwaga!Informacja o wstrzymaniu naboru wniosków w ramach PROO 5 Przekazujemy ważną informację dla organizacji pozarządowych zainteresowanych pozyskaniem środków w ramach PROO.Informujemy, że zgodnie z komunikatem opublikowanym przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju
Z radością informujemy, że IV Krajowy Kongres Współpracy Lokalnej został właśnie objęty patronatem honorowym przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. To dla nas szczególnie ważne wyróżnienie i potwierdzenie, że idea
IV Krajowy Kongres Współpracy Lokalnej – program nabiera ostatecznego kształtu. Znamy ścieżki tematyczne! Przygotowania do IV Krajowego Kongresu Współpracy Lokalnej wchodzą w kolejny etap. Trwają ostatnie prace nad szczegółowym programem
Zapraszamy do udziału w IV edycji Krajowego Kongresu Współpracy Lokalnej – wydarzenia skierowanego do przedstawicieli samorządów, organizacji społecznych oraz wszystkich osób zaangażowanych w rozwój lokalny i współpracę międzysektorową.Kiedy?1–2 października 2026Gdzie?Warszawa,
Uwaga! Ponownie rusza nabór wniosków w ramach programu PROO-5. Więcej szczegółów i wszelkie aktualne informacje dostępne są na stronie NIW. Jak skorzystać z konkursu PROO 5 – Edycja 2026 na
Uwaga! Ponownie rusza nabór wniosków w ramach programu PROO-5. Więcej szczegółów i wszelkie aktualne informacje dostępne są na stronie NIW. Jak skorzystać z konkursu PROO 5 – Edycja 2026 na udział w IV
Znamy miejsce i termin IV Krajowego Kongresu Współpracy Lokalnej!Przed nami czwarta edycja jednego z najważniejszych wydarzeń łączących środowiska samorządowe, organizacje społeczne oraz przedstawicieli różnych sektorów zaangażowanych w rozwój lokalny.To przestrzeń
Zostań partnerem Kongresu Współpracy Lokalnej! Zapraszamy do kontaktu z BIUREM KONGRESU Monika Ziółkowskatel. 533 898 107mail: monika.ziolkowska@frdl.org.pl
III Krajowy Kongres Współpracy Lokalnej
W dniach 9 i 10 października 2025 roku w Muzeum Historii Polski odbyła się trzecia edycja Krajowego Kongresu Współpracy Lokalnej. Po raz kolejny Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego miała zaszczyt zaprosić osoby reprezentujące trzeci sektor, osoby działające społecznie oraz środowisko samorządowe do udziału w tym unikalnym wydarzeniu.
Tegoroczny Kongres poświęciliśmy temu, co dziś szczególnie ważne: jak dzięki integracji lokalnej i oddolnym działaniom można wzmacniać społeczeństwo i przygotowywać je na wyzwania współczesności. Wierzymy, że w obliczu dynamicznych zmian i globalnych kryzysów to siła wspólnot lokalnych i współpraca mogą być fundamentem realnej zmiany.
Co było w programie Kongresu?
Tegoroczny Kongres podzieliliśmy na trzy główne bloki tematyczne. W pierwszym bloku skupiliśmy się na integracji społecznej i budowaniu odporności lokalnych wspólnot wobec współczesnych kryzysów – od zmian klimatu po osłabienie więzi społecznych.
Drugi blok poświęciliśmy współpracy NGO z samorządami – porozmawiamy o barierach, ale też pokazaliśmy dobre praktyki i sprawdzone rozwiązania, które ułatwiają wspólne działanie.
Trzeci blok to praktyczne wsparcie dla organizacji pozarządowych – konkretna wiedza, narzędzia, pomysły na rozwój, przeciwdziałanie wypaleniu i budowanie zaangażowania.
Do tego: inspirujące rozmowy, prezentacje projektów z całej Polski, warsztaty i sesje networkingowe. Mamy nadzieję, że dzięki temu wróciliście z Kongresu z nową energią i gotowością do działania.
Dla kogo był Kongres?
Kongres organizowany był z myślą o spotkaniu przedstawicieli i przedstawicielek organizacji pozarządowych, osób pracujących lokalnie, działających społecznie. To przestrzeń, w której można było spotkać osoby myślące podobnie, podzielić się doświadczeniem i znaleźć inspirację do dalszych działań.
Do udziału w Kongresie zaprosiliśmy także osoby reprezentujące samorząd terytorialny. Jako organizacja od 35 lat pracująca na rzecz rozwoju samorządności – doskonale wiemy, jak dla obu stron – organizacji społecznych i władz samorządowych – ważna jest dobra współpraca.


