DO KONGRESU POZOSTAŁO:
Już 10 i 11 października w Warszawie przy ul. Wioślarskiej 8 (budynek The Tides) spotkamy się, by dyskutować o demokracji na poziomie lokalnym, aktywizacji społecznej i budowaniu potencjału trzeciego sektora.
O Kongresie
-
Dwa dni dyskusji w centrum Warszawy
10 i 11 października zapraszamy do Warszawy na ul. Wioślarską 8 (budynek The Tides) na Krajowy Kongres Współpracy Lokalnej. To będą intensywne dwa dni.
-
Debaty i panele dyskusyjne
Kongres to kilkanaście debat i paneli dyskusyjnych, w trakcie których zastanowimy się jak aktywizować mieszkańców, integrować społeczności i zmieniać rzeczywistość.
-
Praktyczne warsztaty
Przygotowaliśmy szereg praktycznych warsztatów dla organizacji pozarządowych poświęconych między innymi budżetom obywatelskim, realizacji projektów czy partycypacji społecznej.
-
Twórzmy razem aktywne, otwarte i zaangażowane społeczności lokalne!
Ważnym tematem drugiej edycji Kongresu jest tworzenie kapitału społecznego na poziomie lokalnym. Wierzymy, że trzeci sektor, aktywni mieszkańcy i wspierający ich samorząd lokalny może wspólnie wypracowywać nowe i bardziej demokratyczne rozwiązania.
-
Współpraca trzeciego sektora z samorządem lokalnym
Jako fundacja od 35 lat zajmująca się samorządem lokalnym chcemy zaprosić do dyskusji na temat tego, w jakim kierunku powinien ewoluować model współpracy NGO-JST.
Ważnym podmiotem aktywizującym mieszkańców są organizacje pozarządowe. Kongres to wydarzenie dedykowane właśnie im. Zapraszamy do dyskusji, wymiany poglądów i uczenia się od siebie nawzajem. Przygotowaliśmy szereg paneli dyskusyjnych, debat i warsztatów, podczas których porozmawiamy o tym, jak prowadzić działania edukacyjne, pracować z osobami z doświadczeniem migracyjnym, wpływać na decyzje dotyczące planowania przestrzeni czy współtworzyć budżety obywatelskie. Nie zabraknie też warsztatów poświęconych wolontariatowi, planowaniu działań projektowych czy zdobywaniu funduszy.
Siła w trzecim sektorzeIstotnym partnerem dla lokalnych organizacji jest samorząd terytorialny. Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego ma już 35 lat doświadczenia w pracy z nim. Aktywnie uczestniczyliśmy w jego przemianach w Polsce od momentu, gdy odrodził się po 1989 roku. Chcemy podzielić się naszym doświadczeniem. Dlatego do udziału w Kongresie zapraszamy przedstawicielki i przedstawicieli samorządu terytorialnego. Ufamy, że dzięki twórczemu dialogowi możemy stworzyć wspólnie nową jakość w demokracji, zwłaszcza na poziomie lokalnym.
Samorząd – ważny partnerW tym roku Kongres jest wydarzeniem międzynarodowym. Zaprosiliśmy gości z krajów europejskich po to, by mogli podzielić się z nami swoimi historiami i przedstawić dobre praktyki, które sprawdziły się w ich państwach. Chcemy, by Kongres stał się miejscem do debaty i wymiany doświadczeń dla wszystkich tych, którym zależy na wspólnym dobru, przejrzystej i realnie funkcjonującej demokracji na szczeblu lokalnym oraz partycypacji mieszkańców w podejmowanych decyzjach. Wierzymy, że dzięki spotkaniom takim jak Kongres możemy wspólnie zmieniać rzeczywistość społeczną i dostosowywać ją do wyzwań nowych czasów.
Razem dla dobra wspólnot lokalnychPrzed nami nowe wyzwania. Podczas drugiego Kongresu znacznie zwiększamy liczbę reprezentantów organizacji pozarządowych, samorządów terytorialnych, środowisk akademickich, działaczy lokalnych i przedstawicieli lokalnych mediów. Dzięki temu Kongres będzie mógł odgrywać jeszcze ważniejszą, opiniotwórczą rolę.
Jednym z tematów obecnych w tegorocznych dyskusjach będzie zagadnienie innowacji w myśleniu o demokracji. Dzięki sprawdzonym na świecie rozwiązaniom, takim jak deliberatywne mini-publiki możemy pogłębiać dialog dotyczący spraw publicznych i czynić społeczeństwo centralnym punktem polityki. Jak pisała w jednej z ekspertyz FRDL dr Joanna Podgórska-Rykała, te rozwiązania są „przestrzenią promocji dialogu i wymiany myśli, a nie monologu i popisu retoryki”.
Dobrze zaprojektowane fora deliberatywne mogą pełnić ważne funkcje w polityce demokratycznej. Są przestrzenią promocji dialogu i wymiany myśli, a nie monologu i popisu retoryki. Uzupełniają te strukturalne braki, które wiążą się z problemami skali, złożoności, braku informacji i wiedzy oraz możliwości wypowiedzenia się i bycia wysłuchanym.
Joanna Podgórska-Rykała,By zagwarantować wysoką jakość merytoryczną Kongresu powołaliśmy Radę Programową. W jej skład wchodzą przedstawicielki i przedstawiciele trzeciego sektora, samorządu terytorialnego oraz akademiczki i akademicy.
Chcemy, by Rada była miejscem, w którym spotkają się badacze z praktykami po to, by podczas Kongresu poruszane były tematy ważne i aktualne, a wnioski z dyskusji były przyczynkiem do rzeczywistej zmiany.
Ufamy, że dzięki współpracy różnych środowisk uda się uczynić Krajowy Kongres Współpracy Lokalnej miejscem spotkań ważnym dla wszystkich osób aktywnych społecznie, na którym omawiane będą kluczowe tematy i innowacyjne rozwiązania.
Kongres to wydarzenie, na którym spotykają się osoby reprezentujące organizacje społeczne z całej Polski, przedstawicielki i przedstawiciele samorządów lokalnych oraz eksperci i ekspertki z zakresu partycypacji społecznej, edukacji obywatelskiej czy funkcjonowania trzeciego sektora. 10 i 11 października w Warszawie będziemy rozmawiali o tym, jak budować dobrą współpracę między NGO-sami, obywatelami i władzami samorządowymi po to, by tworzyć silne, otwarte i demokratyczne wspólnoty oparte na dialogu i tolerancji. Wierzymy, że to właśnie mieszkańcy działający lokalnie i współdecydujący o sprawach dotyczących ich społeczności mogą zmieniać rzeczywistość i budować wspólnoty, w których każdy ma szansę być wysłuchany.
Miejsce spotkań i dyskusji